LaMisto Roleplay INCHIS din lipsa de fonduri :)
Afisarea unui text litera cu litera - Forum
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentului forumului · Cautare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Tutoriale » Tutoriale Flash » Afisarea unui text litera cu litera
Afisarea unui text litera cu litera
danuTzData: Vineri, 2010-07-09, 9:29 PM | Mesaj # 1
Owner
Grup: Administrator
Mesaje: 88
Premii: 0
Reputaţie: 100
Status: Offline
Deschide un nou fisier Flash. Selecteazeaza type tool si tipareste ceva. Apasa pe text cu unealta de selectare si transforma textul in Dynamic text. Numeste variabila "ctext".
Creaza 3 keyframeuri, unul dupa celalalt (1, 2, si 3). Dublu click pe frame-ul 1 sa poti vedea fereastra de ActionScript.

Action scriptul pentru frame-ul unu ar trebui sa arate in felul urmator:
var ctext = ""
var text = "Am intentii bune, pe bune, n-ai tu idei, Cate cuvinte frumoase pot spune, unei femei. Am nevoie de-un minut, ca sa-ti stric dimineata, Si de doua legate, sa te fac sa-ti iei viata."
Eu am folosit niste versuri dintr-o melodie de la Parazitii, dar puteti scrie orice text doriti in interiorul ghilimelelor, nu are importanta. Acesta va fi textul pe care se va aplica efectul de tiparire litera cu litera.

La frame-ul doi editeaza Action Script-ul. Scrie aceste randuri:
var ctext = ctext + text.substring(0,1)
text = text.substring(1)
Aceste comenzi adauga cate o litera de la "text" catre "ctext", scotand-o apoi din "text". Continuam cu frame-ul 3

Adauga urmatorul script la Action Script
var ctext = ctext+text.substring(0, 1); text = text.substring(1); gotoAndPlay (2);
Aceasta comanda va crea un loop cu cele doua actiuni. Poti schimba viteza cu care tipareste
a) Modificand fps (frames per second)
b) Adaugand spatiu intre keyframe-uri



 
Forum » Tutoriale » Tutoriale Flash » Afisarea unui text litera cu litera
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:


Link-ul tau aici! | Link-ul tau aici! | Link-ul tau aici! | Link-ul tau aici! | Link-ul tau aici! | Link-ul tau aici! | Link-ul tau aici! | Link-ul tau aici! | Link-ul tau aici! | Link-ul tau aici! Voteaza si tu!--> Grand Theft Auto Servers TOP-RO - Top siteuri din Romania sa:mp server Grand Theft Auto Top 200